سوالات متداول درباره لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی مزایای زیادی نسبت به جراحی باز دارد. دوره بستری بعد از لاپاراسکوپی کوتاه تر از روش سنتی است. به طور میانگین مدت بستری بعد از لاپاراسکوپی 1 تا2 روز و مدت بستری بعد از جراحی باز 5 تا 7 روز است. به علاوه، از آنجایی که در جراحی لاپاراسکوپی برش ها کوچک هستند، احتمال عفونت زخم ها کم است. بیماران اغلب درد کمتری را در جراحی لاپاراسکوپی گزارش می کنند.

با توجه به مزایای استفاده از روش لاپاراسکوپی، شاید این سوال برایتان پیش بیاید که کدام یک از اعمال جراحی را می‌توان به این روش انجام داد.

امروزه از روش لاپاراسکوپی هم در حوزه لگن و هم در حوزه شکم استفاده می‌شود. درآوردن فیبروم‌های رحمی، کیست‌های تخمدان و بستن لوله‌های رحمی از جمله مواردی است که می‌توان در مورد آنها از روش لاپاراسکوپی استفاده کرد.

یکی از موارد مهم استفاده از روش لاپاراسکوپی، تشخیص علل نازایی در زنان است. به همین دلیل در مورد نازایی‌هایی که علت خاصی برای آنها پیدا نشده است و معاینات و آزمایشات بیمار مشکلی را نشان نمی‌دهد، می‌توانیم از این روش استفاده کنیم، چون برخی مشکلاتی که در آزمایش‌ها و سونوگرافی‌ها مشخص نمی‌شود، با این روش قابل تشخیص است.

یکی از موارد استفاده از لاپاراسکوپی، تشخیص و درمان آندومتریوز است.
آندومتریوز نوعی بیماری در خانم هاست که تنها روش تشخیص قطعی آن، لاپاراسکوپی است
آندومتریوز را نمی‌توان به کمک آزمایش خون، سونوگرافی یا معاینه به طور قطعی تشخیص داد و تنها روش تشخیص بیماری، مشاهده ضایعات آندومتریوز با دید مستقیم توسط لاپاراسکوپ است.

شایع ترین مشکل هر نوع جراحی خونریزی و عفونت است. عوارض دیگر که احتمال رخداد آنها کم است شامل آسیب اعضای شکم، روده، مثانه و رگ های خونی است. همچنین در طول جراحی لاپاروسکوپی این احتمال وجود دارد که جراحی تبدیل به جراحی باز شود. این اتفاق بیشتر برای افرادی رخ می دهد که قبلا جراحی باز داشته اند و زخم های زیادی دارند. اما در صورتی که پزشک ماهر باشد، احتمال تبدیل لاپاراسکوپی به جراحی بازکم است.

جراحی لاپاراسکوپی بی درد نیست اما کم درد است. در جراحی های باز قدیمی، اغلب شکافی به طول 6 تا 8 اینچ روی شکم ایجاد می شود. اما در طول جراحی لاپاراسکوپی، 4 تا 6 شکاف ربع اینچی ایجاد می شود. اجزای مورد نیاز در طول جراحی از این شکاف ها وارد شکم می شوند.

در حالی که احتمال تبدیل جراحی شما به جراحی باز وجود دارد، جواب ما به شما مثبت است. ما معتقدیم که بیشتر بیماران شانس جراحی لاپاراسکوپی موفق را دارند. با این وجود بسیاری از جراحان بر روی شخصی که قبلا جراحی باز داشته است جراحی لاپاراسکوپی انجام نمی دهند.

پرسش خود را برای ما ارسال کنید

در صورتی که پرسش خود را نمی یابید میتوانید با استفاده از فروم روبرو پرسش خود را مطرح کنید ، پزشکان ما در اصرع وقت به پرسش شما پاسخ خواهد داد و بع از پاسخ گویی پرسش شما با حفظ حریم خصوص شما در این صفحه قرار خواهد گرفت و از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

  برای دقیق بودن پاسخ گویی ها موارد زیر را رعایت فرمایید :

  1. برای دقیق بودن جواب بهتر است سوابق پزشکی و یا اطلاعات پزشکی خود را به طور کامل توضیح دهید.
  2. ایمیل و شماره تلفن خود را به دقت وارد نمایید ( تنها راه های  ارتباطی ما با شما ایمیل و تلفن شما می باشد)
  3. اطمینان حاصل فرمایید که سوال ، تکراری نمی باشد

با تشکر

لاپاروسکوپی بیمارستان جامع بانوان آرش